John Young Parkway over Clear Lake
Good Condition31 years old37,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.8 Mi North Of I-4 |
| Carries | John Young Parkway |
| Crosses | Clear Lake |
| Coordinates | 28.52071, -81.41770 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 582.0 ft (177.4 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 129.6 ft (39.5 m) |
| Deck Area | 7007.3 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,500 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750484 |