I-4 EB over Sr-423
Good Condition20 years old91,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | I-4 EB At Sr-423 |
| Carries | I-4 EB |
| Crosses | Sr-423 |
| Coordinates | 28.50844, -81.41841 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 198.2 ft (60.4 m) |
| Max Span | 198.2 ft (60.4 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 1159.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 91,500 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750514 |