Conroy Road over I-4
Good Condition26 years old40,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Conroy Road At I-4 |
| Carries | Conroy Road |
| Crosses | I-4 |
| Coordinates | 28.49333, -81.43328 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 328.4 ft (100.1 m) |
| Max Span | 163.1 ft (49.7 m) |
| Deck Width | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Area | 4114.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40,500 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750489 |