I-4 WB Ml/el over Radebaugh Way
Good Condition9 years old96,450 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.6 Mi E Of Fl Turnpike |
| Carries | I-4 WB Ml/el |
| Crosses | Radebaugh Way |
| Coordinates | 28.48572, -81.44117 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Area | 1,050 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 96,450 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750590 |