I-4 EB Off Ramp over I-4 EB On Ramp
Good Condition25 years old4,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Ramp C-d EB Over Ramp C2 |
| Carries | I-4 EB Off Ramp |
| Crosses | I-4 EB On Ramp |
| Coordinates | 28.35046, -81.52783 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 352.0 ft (107.3 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1405.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,500 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750555 |