I-4 WB Off Ramp over I-4 Cd
Good Condition25 years old16,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | I4 WB Off Ramp Over I4 Cd |
| Carries | I-4 WB Off Ramp |
| Crosses | I-4 Cd |
| Coordinates | 28.35271, -81.52795 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 221.8 ft (67.6 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 885.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,000 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750556 |