I-4 EB On-ramp over I-4 EB Off-ramp (ramp E)
Good Condition18 years old6,400 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | I-4 EB On-ramp |
| Carries | I-4 EB On-ramp |
| Crosses | I-4 EB Off-ramp (ramp E) |
| Coordinates | 28.53662, -81.38208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.4 ft (49.8 m) |
| Max Span | 162.4 ft (49.5 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 458.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,400 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750573 |