Sr-408wb To I-4EB over Anderson ST
Good Condition18 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.1 Mi East Of I-4 |
| Carries | Sr-408wb To I-4EB |
| Crosses | Anderson ST |
| Coordinates | 28.53635, -81.38072 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 1446.9 ft (441 m) |
| Max Span | 230.0 ft (70.1 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 4939.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 21 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750571 |