SR 50 WB over Lake Bennett
Good Condition10 years old24,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | SR 50 WB Over Lake Benne |
| Carries | SR 50 WB |
| Crosses | Lake Bennett |
| Coordinates | 28.55172, -81.53453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 253.0 ft (77.1 m) |
| Max Span | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 1434.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,750 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750582 |