SR 91 NB Rmp 268.0 over SR 50 On/off Ramps
Good Condition25 years old15,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.2 Mi. South Of SR 50 |
| Carries | SR 91 NB Rmp 268.0 |
| Crosses | SR 50 On/off Ramps |
| Coordinates | 28.54829, -81.55405 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 139.4 ft (42.5 m) |
| Max Span | 139.4 ft (42.5 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 735.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,000 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750609 |