Turnpike Ramp D1 over I-4
Good Condition8 years old43,700 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.3mi E Of I-4 Exit |
| Carries | Turnpike Ramp D1 |
| Crosses | I-4 |
| Coordinates | 28.48044, -81.44772 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 291.3 ft (88.8 m) |
| Max Span | 147.6 ft (45 m) |
| Deck Width | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Area | 2086.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,700 (2023) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750592 |