SR 91 Tpk SB 259.9 over I-4 SR 400
Good Condition23 years old60,600 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | I-4 SR 91 Tpk Intersect |
| Carries | SR 91 Tpk SB 259.9 |
| Crosses | I-4 SR 400 |
| Coordinates | 28.47873, -81.44947 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 299.9 ft (91.4 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 85.6 ft (26.1 m) |
| Deck Area | 2385.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60,600 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750610 |