SR 429 NB 6.9 over W Orange Lake BLVD
Good Condition20 years old18,700 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 1.35 Mi North Of SR 530 |
| Carries | SR 429 NB 6.9 |
| Crosses | W Orange Lake BLVD |
| Coordinates | 28.36630, -81.60977 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.5 ft (41 m) |
| Max Span | 134.5 ft (41 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 537.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,700 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750617 |