SR 429 SB Ramp 7.8 over Western Way
Good Condition20 years old5,200 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 2.6mi North Of SR 530 |
| Carries | SR 429 SB Ramp 7.8 |
| Crosses | Western Way |
| Coordinates | 28.37811, -81.61200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.5 ft (53.2 m) |
| Max Span | 174.5 ft (53.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 489.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,200 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750618 |