SR 122 over I-75 (exit 29)
Good Condition7 years old8,010 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | W Edge Of Hahira City Lim |
| Carries | SR 122 |
| Crosses | I-75 (exit 29) |
| Coordinates | 30.99225, -83.38805 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Area | 2201.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,010 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550920 |