Old Valdosta RD over Franks Creek
Good Condition23 years old90 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lowndes |
| Location | 3 Mi S Of Hahira |
| Carries | Old Valdosta RD |
| Crosses | Franks Creek |
| Coordinates | 30.97240, -83.38554 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 250.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018550630 |