SR 60b- US 19b over Yahoola Creek
Good Condition53 years old3,130 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 2 Mi N Of Dahlonega |
| Carries | SR 60b- US 19b |
| Crosses | Yahoola Creek |
| Coordinates | 34.56478, -83.99150 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 567.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,130 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018700030 |