Wimpy Mill Road over Yahoola Creek
Fair Condition58 years old323 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | N City Limits Dahlonega |
| Carries | Wimpy Mill Road |
| Crosses | Yahoola Creek |
| Coordinates | 34.54553, -83.97961 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 425.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 323 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018700200 |