SR 52 over Yahoola Creek
Fair Condition66 years old6,640 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | @ E Dahlonega Cty Lmt |
| Carries | SR 52 |
| Crosses | Yahoola Creek |
| Coordinates | 34.54238, -83.97104 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 375.0 ft (114.3 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1188.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,640 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018700100 |