SR 9- SR 52 over Cane Creek
Fair Condition71 years old13,500 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | W Dahlonega City Limit |
| Carries | SR 9- SR 52 |
| Crosses | Cane Creek |
| Coordinates | 34.52988, -84.00682 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 502.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,500 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018700020 |