Damascus Ch Road over Chestatee River
Fair Condition58 years old380 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 8.3 Mi NE Of Dahlonega |
| Carries | Damascus Ch Road |
| Crosses | Chestatee River |
| Coordinates | 34.63176, -83.90602 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 444.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 380 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018750180 |