Walnut Valley DR over Yahoola Creek
Fair Condition67 years old70 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 5.8 Mi N Of Dahlonega |
| Carries | Walnut Valley DR |
| Crosses | Yahoola Creek |
| Coordinates | 34.61606, -83.99103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 36.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018750130 |