US 19-us 129/sr 11 over Boggs Creek
Good Condition3 years old2,870 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 11 Mi NE Of Dahlonega |
| Carries | US 19-us 129/sr 11 |
| Crosses | Boggs Creek |
| Coordinates | 34.67622, -83.90176 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 501.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,870 (2024) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018750380 |