US 19 / SR 9 over Chestatee River
Good Condition2 years old1,550 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 10.25 Mi NE Of Dahlonega |
| Carries | US 19 / SR 9 |
| Crosses | Chestatee River |
| Coordinates | 34.66282, -83.90154 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 546.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,550 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018750390 |