Edwards Parkway over Frog Town Creek
Fair Condition60 years old50 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Lumpkin |
| Location | 16 Mi NE Of Dahlonega |
| Carries | Edwards Parkway |
| Crosses | Frog Town Creek |
| Coordinates | 34.68546, -83.91290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 111.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000018750320 |