US 17 SR 25 over Champneys River
Fair Condition45 years old6,970 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 2 Mi S Of Darien |
| Carries | US 17 SR 25 |
| Crosses | Champneys River |
| Coordinates | 31.33777, -81.45004 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 859.9 ft (262.1 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 4167.4 sq m |
| Main Spans | 15 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,970 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100050 |