I-95 (sbl) over Champneys River
Good Condition56 years old57,500 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | 4 Mi SW Of Darien |
| Carries | I-95 (sbl) |
| Crosses | Champneys River |
| Coordinates | 31.35356, -81.46059 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2111.9 ft (643.7 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Area | 15577.5 sq m |
| Main Spans | 33 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 57,500 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019100240 |