Landing Road over Hudson Creek
Fair Condition32 years old350 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | McIntosh |
| Location | Sapelo Island Area |
| Carries | Landing Road |
| Crosses | Hudson Creek |
| Coordinates | 31.45690, -81.36393 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 200.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000019150130 |