I 84 Ebl Wbl over Northside BLVD Ic
Good Condition5 years old84,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Nampa |
| Carries | I 84 Ebl Wbl |
| Crosses | Northside BLVD Ic |
| Coordinates | 43.60067, -116.57361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 220.1 ft (67.1 m) |
| Deck Width | 127.0 ft (38.7 m) |
| Deck Area | 2596.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 84,500 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015571 |