I 84 Ebl & Wbl over Uprr;east Lateral Canal
Good Condition5 years old104,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | At Nampa Wcl |
| Carries | I 84 Ebl & Wbl |
| Crosses | Uprr;east Lateral Canal |
| Coordinates | 43.60020, -116.56816 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 178.1 ft (54.3 m) |
| Max Span | 178.1 ft (54.3 m) |
| Deck Width | 228.0 ft (69.5 m) |
| Deck Area | 3773.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 104,000 (2023) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015581 |