I 84 Wbl over Uprr
Good Condition57 years old26,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | Boise Scl |
| Carries | I 84 Wbl |
| Crosses | Uprr |
| Coordinates | 43.54531, -116.16439 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 146.7 ft (44.7 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Area | 920.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,000 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015765 |