I 84 over SH 21;gowen RD Ic
Good Condition11 years old52,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | Boise Scl |
| Carries | I 84 |
| Crosses | SH 21;gowen RD Ic |
| Coordinates | 43.54222, -116.16111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 169.9 ft (51.8 m) |
| Deck Width | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Area | 1902.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52,000 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015771 |