Burden Road over Farmers Coop Sebree Cnl
Fair Condition49 years old360 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.8 N. 1.4 E. Parma |
| Carries | Burden Road |
| Crosses | Farmers Coop Sebree Cnl |
| Coordinates | 43.79958, -116.92003 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 86.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 360 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027015 |