Sand Road over Sand Run Gulch
Fair Condition57 years old100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.9 S 0.2 E Parma |
| Carries | Sand Road |
| Crosses | Sand Run Gulch |
| Coordinates | 43.77353, -116.94197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 74.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027105 |