Stc 3896;walker RD over Farmers Coop Sebree Cnl
Fair Condition57 years old320 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.3 N. 2.6 E. Parma |
| Carries | Stc 3896;walker RD |
| Crosses | Farmers Coop Sebree Cnl |
| Coordinates | 43.79233, -116.89586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 80.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027120 |