Sabin Road over Farmers Coop Sebree Cnl
Good Condition41 years old90 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.7 E. Parma |
| Carries | Sabin Road |
| Crosses | Farmers Coop Sebree Cnl |
| Coordinates | 43.78900, -116.89192 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 191.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027060 |