Eel Lane over Lawrence Kennedy Canal
Fair Condition52 years old180 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.7 S. 2.9 E. Middleton |
| Carries | Eel Lane |
| Crosses | Lawrence Kennedy Canal |
| Coordinates | 43.69661, -116.56158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 66.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027465 |