S3792;uppr Pleasnt over Deer Flat Canal
Fair Condition37 years old370 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.0 S. 2.7 E. Wilder |
| Carries | S3792;uppr Pleasnt |
| Crosses | Deer Flat Canal |
| Coordinates | 43.64717, -116.85733 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 100.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027061 |