Tucker Road over Low Line Canal
Fair Condition29 years old70 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 1.0 S. 4.0 E. Wilder |
| Carries | Tucker Road |
| Crosses | Low Line Canal |
| Coordinates | 43.64920, -116.83256 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 161.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027356 |