Van Slyke Road over Golden Gate Canal
Fair Condition32 years old80 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.8 S. 3.0 E. Wilder |
| Carries | Van Slyke Road |
| Crosses | Golden Gate Canal |
| Coordinates | 43.66447, -116.85250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 101.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027206 |