Stc 3790;allendale over Golden Gate Canal
Fair Condition34 years old240 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.6 S. 2.0 E. Wilder |
| Carries | Stc 3790;allendale |
| Crosses | Golden Gate Canal |
| Coordinates | 43.66650, -116.87175 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 83.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 240 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027216 |