Stc7165;labor Camp over Notus Canal
Fair Condition41 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.2 S. 4.3 E. Notus |
| Carries | Stc7165;labor Camp |
| Crosses | Notus Canal |
| Coordinates | 43.71958, -116.71275 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 81.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027080 |