I 84 Ebl over Purple Sage Gs
Fair Condition64 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.3 W. Caldwell |
| Carries | I 84 Ebl |
| Crosses | Purple Sage Gs |
| Coordinates | 43.73558, -116.70918 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 401.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015450 |