Sma3735;prple Sage over Notus Canal
Fair Condition61 years old370 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.7 N. 2.9 E. Notus |
| Carries | Sma3735;prple Sage |
| Crosses | Notus Canal |
| Coordinates | 43.73556, -116.73997 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 59.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027160 |