Stc3742;wamstad RD over Golden Gate Canal
Good Condition33 years old80 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.6 N. 2.0 W. Wilder |
| Carries | Stc3742;wamstad RD |
| Crosses | Golden Gate Canal |
| Coordinates | 43.71378, -116.95200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 131.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2023) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027136 |