Batt Corner Road over Riverside Canal
Fair Condition29 years old410 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.7 S. 1.3 E. Parma |
| Carries | Batt Corner Road |
| Crosses | Riverside Canal |
| Coordinates | 43.73390, -116.92172 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 89.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 410 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027486 |