Rodeo Lane over Golden Gate Canal
Fair Condition24 years old170 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 4 N. 3 W. Wilder |
| Carries | Rodeo Lane |
| Crosses | Golden Gate Canal |
| Coordinates | 43.70696, -116.94211 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 74.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027151 |