Stc3025;rodeo Lane over Riverside Canal
Fair Condition31 years old170 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 3.3 S. 0.3 E. Parma |
| Carries | Stc3025;rodeo Lane |
| Crosses | Riverside Canal |
| Coordinates | 43.73886, -116.94207 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 91.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027266 |