Stc3717;friends RD over Deer Flat Low Line Canal
Fair Condition65 years old500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 1.9 S. 4.5 E. Wilder |
| Carries | Stc3717;friends RD |
| Crosses | Deer Flat Low Line Canal |
| Coordinates | 43.64989, -116.82264 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 128.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027170 |