Stc3725;lake Shore over Deer Flat High Line Cnl
Good Condition9 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.1 N 5.0 E Marsing |
| Carries | Stc3725;lake Shore |
| Crosses | Deer Flat High Line Cnl |
| Coordinates | 43.54992, -116.71294 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 134.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2023) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027181 |